Čo je to termínovaný vklad

Disponujete voľnými finančnými prostriedkami, ktoré nebudete v horizonte niekoľkých rokov potrebovať? Nenechajte je ležať na bankovom účte, kde dochádza vplyvom inflácie k ich znehodnocovaniu, a radšej ich uložte na termínovaný vklad so zaujímavým úročením.

» 3 min čítania «

Kontokorent k bežnému účtu využívajte uvážlivo

Termínovaný vklad ...

Čo si predstaviť pod pojmom "termínovaný vklad"?

Termínovaný vklad je formou investície, s ktorou máte minimálne starosti. Jedná sa o bankový účet, na ktorý vložíte jednorazový vklad. Vaše peniaze sú úročené pevnou alebo pohyblivou sadzbou. Pevná sadzba Vám zaisťuje rovnaké úročenie po celú dobu trvania vkladu a pohyblivá sa mení podľa vývoja úrokových sadzieb na medzibankovom trhu.

Zvážte dobu trvania

Pred zriadením termínovaného vkladu je dôležité vedieť odhadnúť, ako dlho nebudete peniaze potrebovať. Ak by ste peniaze vybrali pred skončením výpovednej lehoty, vystavujete sa riziku platenia pokút za predčasné zrušenie tohto vkladu. Rozlišujeme termínované vklady podľa doby trvania na:

Aké výhody a úskalia skrýva termínovaný vklad?

Vedenie a zriadenie účtu je bezplatné. Tento produkt väčšinou vyhľadávajú konzervatívny klienti, pretože termínovaný vklad je vysoko bezpečný a jednoducho sa riadi. Vklady sú zo zákona poistené do výšky 100%, maximálne však do 3 500 Eur. Výhodné je tiež to, že po vložení peňazí sa nemusíte o nič starať.

U dlhodobých vkladov je naopak nevýhodné znehodnotenie úrokov infláciou. Ďalej je obmedzujúci limit vložené minimálne a maximálne sumy. Ak pristúpite k predčasnému výberu, budete sankcionované.


Spoření a investování

Čo je to sporiaci účet
Čo je to termínovaný vklad
Ako investovať do nehnuteľností

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom