Čo je to sporiaci účet

Voľné finančné prostriedky nenechávajte ležať ladom na bežnom účte, ale snažte sa ich zhodnotiť. Jednou z možností je uložiť si ich na sporiaci účet, ktorý ponúka väčšina bánk. Ak o tomto produkte uvažujete, zoznámime Vás s jeho funkciou, výhodami a nevýhodami.

» 3 min čítania «

Kontokorent k bežnému účtu využívajte uvážlivo

Sporiaci účet ....

Čo je to sporiaci účet a jeho výhody

Sporiaci účet prináša zhodnotenie vložených prostriedkov, vysokú likviditu a nulové poplatky za jeho vedenie. Zakladaný je na dobu neurčitú, hocikedy ako doplnok k bežnému účtu. Vloženie peňazí je bezrizikové, keďže vklad je zo zákona poistený do výšky 100%, maximálne však do 3 500 Eur. Úroková sadzba sa odvíja od dĺžky výpovednej lehoty a výšky zostatku. Výška úroku sa u jednotlivých bánk líšia, ale môže dosahovať až okolo 2% pa.

Vyberajte z dvoch variantov

Rozlišujeme dva tipy sporiaceho účtu: bez výpovednej lehoty, na ktorom máte peniaze kedykoľvek k dispozícii, a s výpovednou lehotou, pri ktorej nedodržanie platíte sankcie za predčasný výber. Dĺžka výpovednej lehoty sa pohybuje od niekoľkých dní či týždňov až po jeden rok.

Nevýhody sporiaceho účtu

Zatiaľ sme si uviedli isté klady, aké má však sporiaci účet nevýhody? Vzhľadom na infláciu nie je zhodnotenie finančných prostriedkov dostatočné. Niektoré banky majú zriadenie účtu podmienené vedením bežného účtu. Nevýhodu možno vidieť aj vo výpovednej lehote alebo úrokoch, ktoré sa veľakrát odvíja od vloženej sumy.

Aké peniaze na účet patrí, a ktoré nie

Sporiaci účet je vhodné si zriadiť, keď chcete mať po ruke rezervu, ktorú môžete čerpať pri chorobe, neočakávaných výdavkoch alebo strate zamestnania a hodláte ju minúť v horizonte 12 mesiacov. Naopak na tento účet nepatrí financie, ktoré plánujete použiť až za niekoľko rokov. V takom prípade výnos nepokryje infláciu, preto je lepšie porozhliadnuť sa po inom, lepšie úročenom bankovým produktu.


Spoření a investování

Čo je to sporiaci účet
Čo je to termínovaný vklad
Ako investovať do nehnuteľností

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom