Sporenie a investovanie

Kto si želá sporiť alebo investovať, má na výber z niekoľkých možností, ako svoje financie zhodnotiť. Poradíme Vám tie najzaujímavejšie finančné produkty, ktoré rozmnoží Vaše peniaze.

» 3 min čítania «

obrazok s popiskom

Investovať môžete rôznymi spôsobmi

Sporiace účty

Peniaze uložené na sporiacom účte môžu byť úročené až okolo 2% pa. Jedná sa o bezpečné zhodnotenie, pretože vklady sú zo zákona poistené do výšky 100%, maximálne ale do 3 500 Eur. Ak peniaze potrebujete mať kedykoľvek k dispozícii, vyberte typ bez výpovednej lehoty. Niektoré sporiace účty môžete založiť ako doplnok k bežnému účtu a spravovať ich prostredníctvom internetového bankovníctva.

Sporiaci účet je dobrá voľba, keď potrebujte mať finančnú rezervu a hodláte ju minúť do jedného roka. Naopak nevyužívajte ho na ukladanie peňazí, bez ktorých sa zaobídete pokojne aj niekoľko rokov. Výnos by Vám totiž nepokryl infláciu.

Termínované vklady

Termínované vklady sú určené na uloženie finančných prostriedkov, ktoré sa Vám budú hodiť až za niekoľko rokov. Lákavé je zaujímavé úročenie a minimálne starosti so správou účtu. Vyberať môžete vklad s fixnou alebo pohyblivou úrokovou mierou. Rovnako ako sporiace účty, aj tieto vklady sú zo zákona poistené do výšky 100%, maximálne ale do 3 500 Eur.

Obmedzujúce môže byť minimálna a maximálna suma, ktorú môžete na účet vložiť. Dobu trvania termínovaného vkladu si určíte sami, a ak vyberiete peniaze pred uplynutím doby, zaplatíte sankčné poplatky a prídete o časť zhodnotenia.

Ďalšie možnosti zhodnotenia

Na zhodnotenie peňazí sa Vám tiež ponúka investície do akcií. Dáva Vám to možnosť samostatného rozhodovania a vysokých výnosov. Dĺžka takéto investície aj jej výška je úplne bez obmedzení. Môžete skúsiť investovať aj do komodít, avšak nutná je istá dávka skúseností. Ďalším variantom sú dlhopisy, pre ktorých nákup je potrebné mať dostatok peňazí.

Určite neprerobíte na investíciu do nehnuteľností, ktoré prebieha najčastejšie prostredníctvom hypotéky. Neoľutujete ani pri investícii do fyzického zlata. Svoju hodnotu si udržuje aj v čase finančných kríz Istou formou sporenia a investovania je aj životné poistenie, penzijné pripoistenie alebo podielové fondy.
Spoření a investování

Čo je to sporiaci účet
Čo je to termínovaný vklad
Ako investovať do nehnuteľností

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom