Pôžičky a úvery - základné rozdelenie

Čo pôžička, to iná špecifiká, ale existujú vlastnosti, ktoré majú spoločné. Môžeme ich tak rozdeliť na pôžičky bankové a nebankové, účelové a neúčelové a s ručením a bez ručenia. Každá pôžička sa hodí na iný účel a je inak úročená. Ako sa od seba líšia a s akými výhodami a rizikami sa môže žiadateľ o úver stretnúť?

» 3 min čítania «

obrazok s popiskom

Viete, aký tie pôžičky je pre Vás najvhodnejší?

Bankové vs. nebankové pôžičky

Ako už názov napovedá, bankové pôžičky ponúkajú bankové domy a nebankové finančné inštitúcie alebo súkromné osoby. Bankové pôžičky sú uprednostňované kvôli nižšiemu úroku a RPMN, za čo klient musí preukázať dostatočnú bonitu a mať čistý register dlžníkov.

Nebankové pôžičky sú dostupnejšie a môžu uspieť aj ľudia s negatívnou platobnou históriou alebo bez preukázateľného príjmu. Schvaľovací proces je rýchly a nie je nutná návšteva pobočky. Nevýhodné je ale vyššie RPNS, zmluvné podmienky a poplatky.

Účelové vs. neúčelové pôžičky

Peniaze z účelovej pôžičky sa musí použiť na financovanie konkrétne veci (vozidlo, elektronika). Účel použitia peňazí je pradenie stanovený a nie je dovolené ho počas trvania úveru meniť. Výhodná je nižšia úroková sadzba a dlhšia doba splatnosti.

Peniaze z neúčelové pôžičky sa môžu použiť na čokoľvek a všeobecne je vybavenie jednoduchšie ako u účelové varianty. Nepreukazuje sa, na čo sa peniaze vydali. Keďže je úver bez ručenia, klient zaplatí viac na úrokoch.

Pôžičky bez ručenia vs. s ručením

Za poskytnutie pôžičky bez ručenia nie je vyžadovaná žiadna zástava ani ručiteľ. Síce klient získa podstatne nižšiu sumu o vyššom úročení, ale bude mať pokojnejší spánok, že nepríde o strechu nad hlavou alebo ako ručiteľ neprevezme záväzky niekoho iného.

Pôžičky s ručením sú naopak výhodné v nižšej úrokovej sadzbe a dlhšej dobe splatnosti. Riziková je možná strata nehnuteľnosti v prípade platobnej neschopnosti a zhoršenie bonity toho, kto ručí.
Půjčky a úvěry

Čo je to americká hypotéka
Výhody a nevýhody bankové pôžičky
Výhody a nevýhody SMS pôžičky

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom