Na čo si dať pozor u pôžičiek

Pôžička - to nie sú len ľahko získané peniaze, ale aj starosti s jej splácaním, ktoré trvá až niekoľko rokov, v prípade hypotéky aj desiatky rokov. Zmluvy o pôžičkách by sme nemali uzatvárať bezmyšlienkovite, ale vždy zvážiť, či peniaze naozaj potrebujeme. Na čo by ste si mali dať pozor, než podpíšete zmluvu o pôžičke?

» 3 min čítania «

Kontokorent k bežnému účtu využívajte uvážlivo

Pôžičky popisok obr ..

Starostlivo čítajte zmluvné podmienky

Každú zmluvu o úvere, aj v prípade drobných pôžičiek, je potrebné dôkladne prečítať. Ak Vám čokoľvek bude nejasné, spýtajte sa na nezrozumiteľná ustanovenia úverové spoločnosti alebo právnika. Praktika býva taká, že najdôležitejšie informácie sú písané malým písmom na konci zmluvy. S tým sa môžete stretnúť najmä u neserióznych nebankových inštitúcií.

Overte si poskytujúci spoločnosť

Na pozore by ste mali byť pred poskytovateľmi pôžičiek, o ktorých nedohľadáme žiadne informácie. Pred uzavretím zmluvy si overte, že sa jedná o dôveryhodnú spoločnosť. Skúste pomocou internetového vyhľadávača nájsť Diplofix so skúsenosťami klientov spoločnosti. Môžu Vás upozorniť na prípadné problémy.

Všímajte si RPMN

Nízka úroková sadzba ešte neznamená, že pôžička je výhodná. O koľko úver celkom preplatíte, to sa dozviete z RPMN (ročná percentuálna miera nákladov). Zahrnuté sú v nej úroky, poplatky a náklady, ktoré sú s pôžičkou spojené. Táto sadzba môže byť aj niekoľkonásobne vyššie ako samotný úrok.

Výška sankcií

Všímajte si tiež ustanovenia o prípadných sankciách a poplatkov za nevčasné splátky či naopak za predčasné splatenie. Sankcie môžu pôžičku značne predražiť a dostať vás do dlhovej pasce, ktorá môže skončiť až exekúciou. Pred podpisom zmluvy s prípadnými vysokými sankciami sa sami seba spýtajte, či Vám toto riziko stojí za to.


Finanční rádce

Ako sa vyhnúť exekúcii
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Na čo si dať pozor u pôžičiek

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom