Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty

Kreditnej karty si môžete pri prvotnom pohľade spliesť s debetnými kartami, ale fungujú na úplne inom princípe. Z kreditnej karty čerpáte peniaze poskytnuté bankou a nezáleží na tom, koľko máte na bežnom účte. Dostupnosť financií je pre rad ľudí lákavá, avšak aj používanie kreditnej karty má svoje úskalia. Na čo si najmä dať pozor?

» 3 min čítania «

Kontokorent k bežnému účtu využívajte uvážlivo

Používanie karty popisok obr ..

Splaťte peniaze do lehoty bezúročného obdobia

Kreditná karta sa Vám oplatí, keď finančný záväzok splatíte v bezúročnom období, ktorý sa pohybuje od 40 do 60 dní. Ak toto obdobie zmeškáte, zaplatíte vysoký úrok, ktorý dosahuje aj viac ako 20% ročne.

Obmedzte výbery z bankomatu na minimum

Výbery z bankomatov sú vysoko spoplatnené a navyše sa bezúročné obdobie u niektorých kariet nevzťahuje pre tieto výbery.

Strážte si svoje platby

Vyúčtovanie Vám príde raz mesačne a nie je žiadna možnosť, ako si pred tým skontrolovať svoje platby. Strážte si preto výdavky, aby ste nestratili prehľad, koľko ste už odčerpali peňazí z kreditnej karty.

Dbajte na bezpečnosť pri platbách

Aj pri používaní kreditnej karty je dôležité zachovávať základné bezpečnostné opatrenia. Nikdy nezdôverujte kartu druhej osobe, bez toho aby ste ju nemali stále na očiach. Nikam si nezapisujte svoj pin, ani ho nikomu neprezrádzajte. Pri platbách na internete si skontrolujte bezpečnostný certifikát webu a nakupujte iba v preverených e-shopoch.

Pozor na poplatky

Kreditná karta sa Vám môže predražiť kvôli vysokým poplatkom za vedenie karty alebo za jej vydanie. Zistite si tiež, či neplatíte za služby, ktoré sú podľa reklám zahrnuté v cene.

Psychologické riziko

Tým hlavným rizikom pri používaní kreditných kariet je však možnosť čerpať peniaze ľubovoľne do mínusu. Navyše tým, že nemáte financie v peňaženke, stúpa tendencia viac utrácať.


Finanční rádce

Ako sa vyhnúť exekúcii
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Na čo si dať pozor u pôžičiek

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom