Myslíte na dôchodok?

Dôchodkový vek sa síce stále zvyšuje, ale raz príde čas, keď sa to aj Vás začne týkať. Vtedy bude už neskoro rozmýšľať o sporení a možnostiach, ktoré ste si mali prebrať dávno pred posledným dňom v práci. Poznáte piliere dôchodového systému a čo Vám môžu ponúknuť? Reforma z roku 2003 priniesla dva nové piliere, o ktorých by mal mať všeobecne vzdelaný človek aspoň povedomie. Základnú schému dôchodkového systému skúsime predstaviť v tomto článku.

Povinné dôchodkové poistenie – 1. pilier

Povinnosť prispievať do prvého piliera je daná zákonom, takže tomuto pilieru sa nevyhnete. Ako poistenie je spravované Sociálnou poisťovňou, ktorá z príspevkov všetkých, zamestnancov aj živnostníkov, vypláca dôchodky súčasným dôchodcom. Priebežný systém je jeden z dôvodov, prečo sa dôchodkový vek stále zvyšuje. Dávky v dôchodku sú vypočítavané z Vašich príspevkov, takže i keď pôjdete ako dnešní tridsiatnici do dôchodku zrejme v 70 rokoch, bude fér aspoň to, že čím viac ste prispeli, tým viac dostanete. Teda ak sa nič zásadné na systéme nezmení, čo sa zaručiť nedá. Dôchodkové poistenie, teda prvý pilier, pokrýva starobné aj invalidné poistenie.

Dôchodkové sporenie – 2. pilier

Sporenie na dôchodok je nepovinné. Ak by ste chceli vstúpiť do druhého piliera, je to možné len do 35 rokov a vystúpiť sa následne nedá. Do tohto sporenia sa odvádza časť z Vašich povinných odvodov, 4,25% , odčítaná z celkových 18 percent, ktoré by ste inak odviedli len do prvého piliera. Okrem týchto povinných môžete vkladať aj dobrovoľné príspevky, to je len na Vás. Vaše úspory z mesačných odvodov sú spravované dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), ktorých je na Slovensku niekoľko. Na výplatu z druhého piliera, ako to už u dôchodku býva, musíte dovŕšiť dôchodkový vek.

Doplnkové dôchodkové sporenie – 3. pilier

Je nepovinný pre väčšinu pracujúcich. Povinný je u tzv. rizikových prác, kde príspevky odvádza za zamestnancov ich zamestnávateľ. Správcami účtu sú doplnkové dôchodkové spoločnosti. Dávky Vám budú vyplácané buď mesačne ako doplnkový dôchodok alebo je tu možnosť aj jednorázového vyrovnania. Závisí to na účastníckej zmluve, ktorú s DSS uzavriete.


Finanční rádce

Ako sa vyhnúť exekúcii
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Na čo si dať pozor u pôžičiek

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom