Kto si najčastejšie požičiava

Teraz je už fenomén pôžičky tak rozšírený, že je ťažké s istotou určiť, ktorá generácia si požičiava najviac či najčastejšie. Podľa niektorých prieskumov totiž viac ako polovica obyvateľov Slovenska spláca nejakú pôžičku. Štatisticky z toho však vychádza skupina ľudí v mladšom až strednom veku. Čím to môže byť a na čo sa požičiava najčastejšie?

Zadĺžení

Takých nájdeme teda s výraznou prevahou vo vekovom rozmedzí 35 až 44 rokov. Čo je ale typickejšie pre zadĺžených je nezamestnanosť, teda aj ich schopnosť splácať je výrazne ohrozená. Viac ako polovica z nich navyše žije v stredných mestách, kde ponuka práce málokedy narastá, práve naopak. Ľudia bez práce majú navyše tendenciu mať viacero pôžičiek, s nevýhodnými podmienkami a nie je výnimkou, že ich splácajú ďalšou pôžičkou. A to je cesta do nepríjemného začarovaného kruhu.

Čo kupujú najčastejšie?

Čo si kúpia Slováci za požičané peniaze, sa tiež líši podľa generácií. Mladí a zamestnaní sú berú pôžičky na bývanie, hypotéky na kúpu domu či bytu, ktoré mali v posledných rokoch veľmi nízku úrokovú sadzbu a využilo to mnoho mladých. Navyše niektoré produkty boli nízko úročené aj vďaka štátnym dotáciám. Ďalším dôvodom pre väčšie požičané čiastky sú motorové vozidlá, autá a motorky. Spotrebné úvery na bývanie sa tiež radia medzi časté, na opravu bytu alebo renováciu. Stále viac však pribúdajú pôžičky na bežné „prežívanie“ z mesiaca na mesiac, na splátky iných pôžičiek, na zaplatenie účtov v domácnosti. Aj tieto zdanlivo menšie položky sa však môžu nasčítať a s úrokmi zhoršujú situáciu dlžníka.

Rizikové skupiny

Sem by sa určite radili nezamestnaní všetkých vekových kategórií, ľudia na dôchodku a veľmi mladí ľudia bez dlhodobo stabilnej práce, ktorí nie sú pre banky zaujímavými klientami z hľadiska pôžičiek. Potom sa im totiž výber pôžičiek zužuje na nebankovky, ktorých ponuky sú nevýhodné úrokmi aj RPMN. Na zadĺžení obyvateľstva sa výrazne podieľa aj finančná gramotnosť, ktorá je na Slovensku veľmi nízka.


Finanční rádce

Ako sa vyhnúť exekúcii
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Na čo si dať pozor u pôžičiek

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom