Čo je to register dlžníkov

Úvery sú v posledných rokoch dostupnejšie ako v minulosti. Takmer každý človek niekedy využil možnosti vziať si pôžičku a prilepšiť si k svojmu rozpočtu. Banky a niektoré nebankové spoločnosti si však žiadateľa preverujú v registri dlžníkov a vyhodnocujú, či mu úver poskytnú.

» 3 min čítania «

Kontokorent k bežnému účtu využívajte uvážlivo

Register dlžníkov popisok obrázku

Na čo slúži register dlžníkov?

V registri sú zaznamenané informácie o záväzkoch žiadateľa o pôžičku, jeho platobnej morálke a jeho spoľahlivosti. Rozlišujeme registre podľa typov pôžičiek:

Pri žiadosti o pôžičku dáva žiadateľ súhlas, že o ňom môžu byť v registroch evidované údaje, ktoré následne slúži na overenie jeho finančných pomerov. V registri sa teda ocitne každý, kto niekedy žiadal o pôžičku. Záznam v ňom zostáva, aj keď úver nebol schválený ani čerpaný.

Pozitívne záznamy v registri dlžníkov

Informácie v registri dlžníkov môžu byť aj pozitívne. Ak ste pôžičku riadne a včas splatili, budete pre ďalších poskytovateľov dôveryhodným klientom. Naopak aj pri jednej oneskorené splátke alebo neuhradené zloženke strácate možnosť získať pôžičku v banke.

Ako je možné získať výpis?

Potrebujete mať prehľad o svojich záväzkoch? Požiadajte o výpis z registra dlžníkov písomne na adrese: Karadzicova 8/A, 821 08 Bratislava 1, alebo osobne navštívte Klientske centrum Bankového a Nebankového registra klientskych informácií. O výpis z registra SOLUS môžete požiadať aj SMS správou.


Finančné pojmy

Čo je to bonita
Čo je to register dlžníkov
Čo je to rozhodcovská doložka
Čo je to RPMN

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom