Čo je to bonita

Ak máte záujem o úver v banke a ste fyzická osoba alebo podnikateľ, banku budú zaujímať najmä dve veci: záznam v registri dlžníkov a bonita. To sú dva najdôležitejšie parametre, ktoré rozhodujú o tom, či Vám úver bude poskytnutý. Čo si však predstaviť pod pojmom bonita? Prinášame Vám bližšie vysvetlenie.

» 3 min čítania «

Kontokorent k bežnému účtu využívajte uvážlivo

Kontokorent k bežnému účtu využívajte uvážlivo

Čo je to bonita a ako sa posudzuje?

Bonita znamená schopnosť klienta plniť svoje finančné záväzky, v prípade úverov schopnosť splácať úver. Nutné je predložiť potvrdenie o príjmoch za niekoľko posledných mesiacov, na základe ktorých banka zhodnotí príjmovú stránku žiadateľa. Všeobecne platí, že čím vyšší je príjem, tým väčšia je šanca, že úver bude schválený.

Príjmy nie sú to jediné, čo ovplyvňuje bonitu. Posudzovaná je tiež z hľadiska veku žiadateľa, pohlavie, vzdelanie, profesia, rodinného stavu a počtu detí. Prihliada sa aj k výdavkovej stránke a na úverovej histórii z úverových registrov.

Jak se zjišťuje bonita?

Bonita tiež súvisí s výškou úrokovej sadzby. Pokiaľ ju žiadateľ dostatočne preukáže, získa nižšiu úrokovú sadzbu. A kedy je klient bonitný? Keď mu po odpočítaní mesačnej splátky požadovaného úveru, sumy životného minima a ďalších pravidelných výdavkov od jeho čistých mesačných príjmov zostane určitá finančná rezerva.

Ako zvýšiť bonitu?

Odmietla Vám banka požičať kvôli nízkej bonite? Existujú spôsoby, ako si ju zvýšiť. Najjednoduchšie je prizvať úverového spolužiadateľa alebo ručiteľa. Spolužiadateľ je rovnako zodpovedný za splatenie úveru ako Vy a banka môže požadovať splatenie aj od neho. V prípade ručiteľa banka žiada splatenie úveru najprv po dlžníkovi, ale keď svojmu záväzku nesplní, vymáha sumu od ručiteľa. Ďalšou možnosťou, ako zvýšiť bonitu, je znížiť výšku mesačných splátok.


Finančné pojmy

Čo je to bonita
Čo je to register dlžníkov
Čo je to rozhodcovská doložka
Čo je to RPMN

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom