Čo je to RPMN

Pri výbere pôžičky by sme sa nemali riadiť len výškou úroku, ale aj ročná percentuálna miera nákladov, ktorú poznáte pod skratkou RPMN. Často sa objavuje v reklamách napísaná drobným písmom alebo na konci zmluvných podmienok, a to preto, že je to ten najdôležitejší ukazovateľ pôžičky a spoločnosti chcú, aby ste o ňom vedeli čo najmenej. My Vám však prezradíme, čo je táto magická skratka zač.

» 3 min čítania «

Kontokorent k bežnému účtu využívajte uvážlivo

RPMN popisok obrázku

Čo je RPMN a čo zahŕňa?

RPMN udáva percentuálny podiel z dlžnej sumy, ktorú musí dlžník zaplatiť za obdobie jedného roka. Vyjadruje skutočnú cenu požičaných peňazí v percentách za rok. Zahŕňa všetky poplatky spojené s pôžičkou. Okrem úroku sú to aj poplatky za uzatvorenie zmluvy, za správu úveru, za vedenie účtu a za prevod peňažných prostriedkov alebo poistenie schopnosti splácať.

Porovnávajte výšku RPMN

RPMN je dôležitým ukazovateľom, keď porovnávate úvery s rovnakou dobou splácania. Lepšie vyhodnotíme výhody a nevýhody jednotlivých pôžičiek ao koľko je preplatíte. Za relatívne nízke RPMN požičiavajú banky, naopak u nebankových spoločností je o niekoľko percent vyšší. U krátkodobých pôžičiek môže táto hodnota dosahovať až niekoľko tisíc percent.

Je nutné uvádzať RPMN?

Poskytovatelia pôžičiek nemajú za povinnosť uvádzať RPMN pri úveroch nižších ako 200 Eur a vyšších ako 67 000 Eur. V prípade, že nie je tento údaj uvedený, úver sa automaticky úročí diskontnou sadzbou Slovenskej národnej banky, čo je pre žiadateľa výhodnejšie. Nebankové spoločnosti si preto dávajú pozor, aby RPMN uviedli a netratili na tom.

Ako sa vypočítava RPMN?

RPMN je vyjadrené v percentách. Výpočet je značne zložitý, preto sú pre bežného žiadateľa k dispozícii rôzne online kalkulačky. Pri výpočte nie sú zohľadnené poplatky za dodatočné služby, ktoré nie sú podmienkou pôžičky, a sankcie za omeškanie splátok.


Finančné pojmy

Čo je to bonita
Čo je to register dlžníkov
Čo je to rozhodcovská doložka
Čo je to RPMN

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom