Finančné pojmy

Viete čo je to RPMN, bonita alebo rozhodca doložka? A je dobre, alebo zle, keď máte pozitívny záznam v registri dlžníkov?

obrazek s popiskem

Než vyrazíte do banky, zoznámte sa so základnými finančnými pojmami. Bude sa Vám to hodiť.

Čo je to bonita

Ak máte záujem o úver v banke a ste fyzická osoba alebo podnikateľ, banku budú zaujímať najmä dve veci: záznam v registri dlžníkov a bonita. To sú dva najdôležitejšie parametre, ktoré rozhodujú o tom, či Vám úver bude poskytnutý. Čo si však predstaviť pod pojmom bonita? Prinášame Vám bližšie vysvetlenie.
Více čtěte zde...


Čo je to register dlžníkov

Úvery sú v posledných rokoch dostupnejšie ako v minulosti. Takmer každý človek niekedy využil možnosti vziať si pôžičku a prilepšiť si k svojmu rozpočtu. Banky a niektoré nebankové spoločnosti si však žiadateľa preverujú v registri dlžníkov a vyhodnocujú, či mu úver poskytnú. Více čtěte zde...


Čo je to rozhodcovská doložka

Rozhodcovská doložka je súčasťou niektorých zmlúv alebo obchodných podmienok. Jedná sa o dohodu, kedy sa obe zmluvné strany dohodnú, že prípadné spory budú riešiť prostredníctvom rozhodcu, nie súdu. Více čtěte zde...


Čo je to RPMN

Pri výbere pôžičky by sme sa nemali riadiť len výškou úroku, ale aj ročná percentuálna miera nákladov, ktorú poznáte pod skratkou RPMN. Často sa objavuje v reklamách napísaná drobným písmom alebo na konci zmluvných podmienok, a to preto, že je to ten najdôležitejší ukazovateľ pôžičky a spoločnosti chcú, aby ste o ňom vedeli čo najmenej. My Vám však prezradíme, čo je táto magická skratka zač.
Více čtěte zde...
Finančné pojmy

Čo je to bonita
Čo je to register dlžníkov
Čo je to rozhodcovská doložka
Čo je to RPMN

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom