Ako správne používať kontokorent

Na bežný účet si nechávame zasielať mzdu a používame ho na úhradu SIPA a ďalších platieb. Môže sa však stať, že v jednom mesiaci nebudete mať peniaze na zaplatenie všetkých výdavkov. Z tejto nepríjemnej situácie Vám pomôže finančná rezerva zriadená k účtu - nazývaná kontokorent.

» 3 min čítanie «

Kontokorent k bežnému účtu využívajte uvážlivo

Kontokorent k bežnému účtu využívajte uvážlivo


Tento spotrebiteľský úver môžete čerpať podľa potreby do stanoveného limitu. Jedná sa o peniaze banky, ktoré sú Vám plne k dispozícii. Peniaze sú Vám pripísané na účet a vy ich môžete použiť podľa svojej ľubovôle. Ako kontokorent efektívne používať, aby ste zaplatili čo najmenej na úrokoch?

Určite si sami limit

Výška limitu sa odvíja od výšky Vašich príjmov. Aj keď máte možnosť získať vyšší limit, radšej zvoľte nižší a neprekračujte ho. Vyhnete sa tak riziku, že kontokorent nebudete schopní budúci mesiac splatiť.

Čerpajte menšie čiastky

Kontokorent nie je určený pre dlhodobé čerpanie väčších súm. Využívajte ho iba pri krátkodobom nedostatku peňažných prostriedkov as vedomím, že ho v budúcom mesiaci dorovnáte. Ak potrebujete požičať na rok a dlhšie, poobzerajte sa po klasickom spotrebiteľskom úvere.

Strážte si výšku úrokov

Akonáhle začnete brať peniaze z kontokorentu, banka Vám z vyčerpanej čiastky naúčtuje úrok, ktorý môže predstavovať až 20% pa. Preto je z dlhodobého hľadiska tento typ úveru toľko nevýhodný. Naopak keď budete čerpať kontokorent iba 20 dní, zaplatíte úrok iba za tieto dni.

Neprekračujte povolené prečerpanie

S kontokorentom je míňanie peňazí jednoduchšie. Je však nutné strážiť si limit, do ktorého môžete zo svojho účtu čerpať. Ak hranicu kontokorentu prekročíte, banka Vám naúčtuje vysoké penále, hocikedy aj okolo 30%.


Bežné účty

Ako správne používať kontokorent
Kto poskytuje bežný účet bez poplatkov

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom