Bežné účty

Bežný účet je vyžadovaný takmer každým zamestnávateľom k zasielaniu výplat, ale využiť ho môžu aj ľudia k doručenie sociálnych dávok alebo štátnej pomoci. Svojmu užívateľovi prináša rad výhod, a to od jednoduchého ovládania až po ponuku ďalších služieb, ktoré sú s účtom previazané.

» 3 min čítanie «

obrazek s popiskem

Bežný účet využije každý z nás

Výhodný bankový účet

S bežným účtom je možné vykonávať bezhotovostný platobný styk či vyberať hotovosť prostredníctvom bankomatu. Jednoducho tak zaplatíte inkaso alebo zadáte jednorazový či trvalý platobný príkaz. Navyše rad bánk ponúka svojim klientom zriadenie kontokorentu, a tak sú im v prípade finančných problémov k dispozícii peniaze banky.

Čo sa Vám neoplatí?

Na bežnom účte by ste nemali dlhodobo uchovávať väčšie množstvo financií, pretože peniaze kvôli nízkym úrokom a vplyvu inflácie strácajú na svojej hodnote. Na uloženie peňazí radšej zvoľte iný bankový produkt, napríklad sporiaci účet alebo termínovaný vklad a na bežnom účte si nechávajte len čiastku, ktorú potrebujete na úhradu mesačných výdavkov.

Za čo možno platíte poplatky

S bežným účtom je spojený rad poplatkov, proti ktorým sa už rada klientov vzbúrila a prešla k novým moderným bankám, ktoré ponúkajú účty bez poplatkov. Najčastejšie sa platia poplatky za vedenie účtu, mesačné výpisy zaslané poštou, prichádzajúce platby, odchádzajúce platby, výbery z bankomatu alebo za vedenie platobnej karty.

Využite ďalších služieb

Bežný účet je previazaný s radom ďalších služieb, ktoré by bolo škoda nevyužiť. Okrem spomínaného kontokorentu je to tiež vydanie debetnej alebo kreditnej platobnej karty. Zriadené je Vám internetové bankovníctvo a na Vašu žiadosť sú Vám vydané bankové a cestovné šeky. Stále častejšie je GSM bankovníctvo, ktoré umožňuje ovládať bežný účet cez mobilný telefón.
Bežné účty

Ako správne používať kontokorent
Kto poskytuje bežný účet bez poplatkov

Ďalšie články

Viete, čo je to bonita a ako sa posudzuje?
Na čo si dať pozor pri používaní kreditnej karty
Dodržujte základné pravidlá a vyhnite sa exekúciu
Termínovaný vklad, sporiaci účet alebo stavebné sporenie
Myslíte na dôchodok?
Kto si najčastejšie požičiava
Prečo sú americké hypotéky obľúbené nielen v Amerike
Chcete sa stať investorom do nehnuteľností?
Sporiaci účet: aby peniaze neležali ladom